  • TOMCAT G90 Brushless motor for 90 class balsa airplane 5625-KV330 TC-G-5625-KV330
    Dynam
    MSRP:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    TC-G-5625-KV330
    Weight:
    0.50 KGS
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    TOMCAT G90 Brushless motor for 90 class balsa airplane 5625-KV3300
    Type: TC-G-5625-KV330 (G90)
    KV(rpms per volt): 330
    No load current:  1.8 A @10V
    Resistance: 0.038 ohms
    Watts: up to 1800
    Continuous Current: 50A
    Max Burst Current: 67A,10seconds
    Cells: 6–8 S Li-Po
    Recommended Props: 16x8 to 18x8
    Slots,Poles: 12,14
    Diameter:  56.2 mm
    Shaft: Diameter  6.0 mm
    Weight: 430 g
    Brushless ESC: 70A